امرارمعاش ۶۵۰ هزار معلول با ۱۵۰ هزار تومان

امرارمعاش ۶۵۰ هزار معلول با ۱۵۰ هزار تومان

نوروزی . نوشته شده در اخبار اجتماعی 46 بدون نظر

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: ۶۵۰ هزار نفر از معلولان دارای معلولیت شدید هستند که مستمری ۱۵۰ هزارتومانی می‌گیرند و این میزان مستمری با هزینه های جاری کشور و نرخ تورم اصلا همخوانی ندارد.
حسین نحوی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس ، گفت: ضعف اصلی ما کمبود بودجه است برای مثال مستمری معلولان شدید، به تازگی با افزایش ۳.۵ برابری از ۵۳ هزار تومان به حدود ۱۵۰ هزار تومان رسیده است که این میزان مستمری با هزینه های جاری کشور و نرخ تورم اصلا همخوانی ندارد.

وی با اشاره به وجود یک‌ میلیون و ۳۰۰ هزار معلول با شدت‌های مختلف در کشور گفت: از این تعداد ۳۵ درصد زن و ۶۵ درصد مردان هستند و حداقل از این تعداد، ۵۰ درصد معلولیت‌های شدید دارند و تحت پوشش بهزیستی قرار دارند.

نحوی نژاد با بیان اینکه دولت نشان داده متصدی خوبی برای اداره امور معلولان نیست، گفت: در بسیاری از کشورهای پیشرفته ارائه خدمات به معلولان با بخش خصوصی است و بیمه های درمانی متعهد هستند که خدمات درمانی را برای این افراد پوشش دهند در حالی که در کشور ما اینگونه نیست.

وی تصریح کرد: وجود یک معلول که به شدت معلولیت دارد چرخه اقتصاد و وضعیت اجتماعی را با آسیب روبرو می‌کند.

نحوی نژاد گفت: از یک میلیون و ۴۰۰ هزار معلول، حدود ۴۰ هزار نفر در مراکز بهزیستی نگهداری می‌شود که ۱۷ هزار نفر از آن‌ها با حکم قضایی تحت حمایت قرار گرفته اند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور افزود: این ۱۷ هزار نفر با وجود دارابودن خانواده‌، در بهزیستی نگهداری می‌شوند این افراد اصطلاحا دارای حکم قضایی هستند. این افراد، کسانی هستند که کسی به سراغ آنها نمی‌آید. در واقع آنها خانواده‌ دارند ولی رها شده اند.

نحوی نژاد با تاکید براینکه به دنبال سپردن معلولان به خانواده‌هایشان هستیم گفت: بنا داریم خانواده‌ها معیشت امور معلولان را به عهده بگیرند و دولت و مجلس نیز حمایت لازم را از آن‌ها داشته باشند.

وی ادامه داد: تعداد زیادی از افراد در مراکز توان بخشی معلولان هم هستند که به آنها یارانه به موقع پرداخت نمی شوداز طرفی مبلغ یارانه ها با توجه به نرخ تورم تعیین نمی‌شوند درحالی که باید قیمت تمام شده خدمات را برای تعیین میزان یارانه لحاظ کنیم چراکه بسیاری از این خانواده ها نمی‌توانند هزینه مابقی خدمات را پرداخت کنند.

نحوی نژاد گفت: در حال حاضر ۱۵۰ هزار نفر از معلولان پشت نوبت دریافت مستمری هستند و به طور کلی تعداد افراد پشت نوبتی برای خدمات مختلف نیز بالغ بر یک میلیون نفر هستند.

وی در بیان مشکلات معلولان گفت: کمبود زیرساخت‌ها و تجهیزات ورزشی و مناسب نبودن معابر برای این افراد از مشکلات آنها است که خیلی به آن توجه نشده است.همچنین نحوه برخورد قوه قضائیه با مشکلات معلولان نیز یکی دیگر از موضوعاتی بوده که نیازمند بازنگری است.

بازتاب از سایت

دیدگاهتان را بنویسید