صنایع دستی بهانه است، هدف چیز دیگری است

صنایع دستی بهانه است، هدف چیز دیگری است

رقیه بابایی . نوشته شده در همراهان کانون 751 بدون نظر

در کانون معلولین توانا کارش را از واحد منابع ‌انسانی آغاز کرده، سال­ها مدیر این واحد بوده، عضو هیئت‌مدیره‌ی کانون تواناست و از آذر ماه سال ۹۲ در هنرکده‌ی توانا فعالیت می‌کند. او که سال‌ها دبیر زبان ‌و ادبیات فارسی بوده همواره در صف یاران کانون معلولین قرار داشته و خبر بازنشستگی‌اش هم در چند ماه گذشته نتوانسته موجب بازنشستگی و پایان فصل کار و فعالیت وی باشد. پسرش «علیرضا» که کارشناس تغذیه است و به قول مادرش حالا دیگر مردی برای خودش شده است در کانون توانا و در میان انبوه پروژه‌های کاری که به دوش مادر بود بزرگ شد و قد کشید و حالا مادر می‌تواند روی شانه‌های مردانه‌ی او حساب کند و در پناه قد رشید پسرجوانش بیاساید.

«زینت بریانی» معلم بازنشسته و مدیر واحد هنرکده‌ی توانا، کسی است که این بار می‌خواهیم پای گفت‌و‌گوی او بنشینیم.

صنایع دستی بهانه است…

کارهای هنرکده‌ی توانا به سه بخش آموزش، تولید و فروش تقسیم می‌شود. هدف ما از ایجاد و توسعه‌ی این واحد این بود که کار صنایع‌دستی برای معلولان منجر به اشتغال شود. دیدگاهمان این است که ببینیم می‌شود برای فرد معلول ایجاد شغل کنیم یا خیر. هدف اولمان اشتغال معلول است و در درجه‌ی دوم هم نگاه توانبخشی و تفریحی داریم؛ کسانی هستند که تولیدات آنها را نمی‌توانیم به فروش برسانیم اما چون کار تولید، آنها را از افسردگی نجات می‌دهد بنابراین همواره به آنها سفارش کار می‌دهیم. سال گذشته فرد معلولی در کلاس‌های ما آموزش دید که ۵ سال بود از خانه بیرون نیامده بود و این‌ افتخار بزرگی بود که ما به بهانه‌ی آموزش صنایع‌دستی توانستیم این فرد را از خانه‌اش بیرون بیاوریم.

به افراد تندرست هم آموزش می‌دهیم

سال گذشته موفق به آموزش ششصد‌و‌پنجاه نفر از افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنها شده‌ایم و در سه‌ماهه‌ی اول امسال نیز بیش از یک‌صد‌نفر در کلاس‌های ما آموزش دیده‌اند. ابتدا هدفمان فقط آموزش به خود معلول بود اما وقتی دیدیم حضور افراد تندرست می‌تواند فضای آموزش را از حالت ایزوله درآورد و به رفت‌وآمد برخی از افراد معلول کمک کند تصمیم گرفتیم از افراد تندرست نیز ثبت‌نام به‌عمل بیاوریم و همین امر رونق خوبی به کلاس‌ها داد.

برای قضاوت هنوز زود است

درآمدزایی این واحد هنوز به حد مطلوب نرسیده اما با توجه به اینکه در این مدت تنها به امر آموزش پرداخته‌ایم و سعی در شناسایی نقاط ضعف و قوت خود داشته‌ایم می‌توان گفت که تجربیات خوبی هم در این زمینه به‌دست آورده‌ایم. ما درآمدزایی از بخش آموزش را از دی ماه سال گذشته شروع کرده‌ایم و هنوز برای قضاوت در مورد درآمدزایی این بخش کمی زود است.

گلیم، معرق وهنرهای دستی شیشه الویت‌های امسال ما

امسال تولید گلیم، معرق و کار روی شیشه در زمینه‌ی اشکال حجمی آن هم با حرارت مستقیم را در برنامه‌ی خود قرار داده‌ایم و تصمیم به توسعه‌ی کار هم داریم. ارزیابی خوبی از بازار به دست آورده‌ایم ولی فعلا در بخش تولید با کمی ضعف روبرو هستیم چون تولیدکننده‌هایمان کار شیشه را در منزل نمی‌توانند انجام دهند و کار گلیم هم کار دیربازده است ولی ما در این زمینه‌ها مصمم به گسترش فعالیت هستیم.

کانون توانا به صنایع‌دستی معلولان اعتقاد دارد

کانون توانا به تولید صنایع‌دستی از طریق افراد دارای معلولیت و گسترش اشتغال از این طریق برای معلولان اعتقاد زیادی دارد. باور کانون معلولین این است که افراد دارای معلولیت به‌ویژه آنهایی که معلولیت‌های شدیدتری دارند اگر در زمینه‌ی صنایع‌دستی فعال شوند می‌توان شغل و درآمد خوبی برای خودشان ایجاد کنند. خوشبختانه مدیرعامل مجموعه حمایت زیادی هم از این واحد به‌عمل می‌آورد.

۶۵ میلیون فروش در سال گذشته

در زمینه فروش صنایع‌دستی سال گذشته ۶۵ میلیون تومان درآمد داشتیم. سفارش‌های خوبی از شرکت فیروز و همینطور از دانشگاه آزاد اسلامی توانستیم بگیریم، تولیدکننده‌ها هم پشتکار خوبی دارند و درآمد شب عید هر کدام از آنها از مرز یک میلیون تومان گذشت و این اتفاق خوب و خوشحال‌کننده‌ای برای ما و آنهاست. استقبال از کارهای عزیزان معلول ما هر روز بیشتر می‌شود و مشتری‌های ثابت زیادی توانسته‌ایم جذب کنیم.

بازارچه‌ی اینترنتی در راه است

یکی از کارهای جدید ما که البته به کار بیشتری نیاز دارد راه‌اندازی بازارچه‌ی اینترنتی است. به این شکل که تصاویر، مشخصات و قیمت اجناس تولید شده را در بازارچه به نمایش بگذاریم و امکان سفارش و خرید اینترنتی برای مشتری‌هایمان فراهم باشد. این بازارچه چندی پیش کار خود را آغاز کرده و به امید خدا به زودی کار خود را به شکلی رسمی‌تر پی‌می‌گیرد.

فروشگاه هنرکده در مجتمع آباگران

فروشگاه آبادگران قزوین نیز یکی از دریچه‌های فروش اجناس و مواد اولیه‌ی هنرکده‌ی تواناست. این مغازه خوشبختانه به پاتوق خوبی برای تولیدکنندگاه صنایع‌دستی تبدیل شده و محل عرضه‌ی تولیدات تولیدکننده‌های ماست. نمونه‌ی بیشتر کارهای تولیده شده‌ی بچه‌ها را در مغازه هم گذاشته‌ایم تا مشتری‌ها ببینند و قدرت انتخاب داشته باشند.

۱۲ نمایشگاه در ۲ سال

از دو سال گذشته تاکنون در ۱۲ نمایشگاه استانی، کشوری و بین‌المللی شرکت کرده‌ایم و در آخرین نمایشگاه بخاطر شعار «کمک بلاعوض درخواست نمی‌کنیم» بسیار مورد توجه معاون وزیر صنایع‌دستی، مسئولان فنی‌و‌حرفه‌ای تهران و برخی از مسئولان قرار گرفتیم و آنها با حضور در غرفه‌ی ما، توجه زیادی به تولیدات بچه‌های ما نشان دادند و حالا برای شرکت در نمایشگاه‌ها قبل از مطلع شدن مسئولان قزوینی، از خود تهران ما را دعوت می‌کنند. در زمینه‌ی جعبه‌سازی و تولید جعبه‌ی هدیه‌ هم دانشجویانی که در این زمینه تحقیق می‌کردند توجه زیادی به بسته‌بندی تولیداتمان داشتند.

الان مربی‌های معلول داریم

به جز معلولان؛ خانواده‌های افراد معلول، زنان سرپرست خانوار، کسانی که مشکل مالی دارند و نیازمند کسب درآمد هستند نیز در شمار تولیدکنندگان ما قرار دارند. قبلا از مربیان تندرست برای آموزش استفاده می‌کردیم اما حالا خود معلولان به جایی رسیده‌اند که در امر تولید می‌توانند آموزش دهند و افراد دارای معلولیتی که چندی پیش در کلاس‌های آموزشی می‌نشستند اکنون مربیان ما در رشته‌های مختلف هستند.

رقیه بابایی

بازتاب از سایت

دیدگاهتان را بنویسید