شناخت انجمنی که قصد دارد معلولان را به بازدید زیبایی‌های ایران دعوت کند

شناخت انجمنی که قصد دارد معلولان را به بازدید زیبایی‌های ایران دعوت کند

نوروزی . نوشته شده در اخبار تشکلها 554 بدون نظر

گردشگری معلولان
شناخت انجمنی که قصد دارد معلولان را به بازدید زیبایی‌های ایران دعوت کند
انجمن معلولان پارس یک انجمن مردم‌نهاد است که در سال ۹۱ فعالیت خودش را به شکل حرفه‌ای آغاز کرده است. این انجمن به همت خود معلولین، اردوهای گردشگری در تهران و سراسر ایران برگزار می‌کند و یکی از فعال‌ترین انجمن‌ها در تقویت حوزه گردشگری معلولان در کشور به حساب می‌آید. به مناسبت روز جهانی معلولان، بهانه خوبی پیدا کردیم تا با محمد اسمعیل شیخ قرائی، مدیرعامل این انجمن، در رابطه با فعالیت‌های و اهداف انجمن معلولان پارس گفت‌و‌گویی داشته باشیم.
از چرایی و علت تشکیل انجمنی به نام پارس، برای خدمت به معلولان و جانبازان و سالمندان بگویید.
من سال‌های بسیاری است که در انجمن‌های منسوب به معلولان فعالیت می‌کنم. در این چند سال متوجه شدم که خلأ بزرگی در حوزه گردشگری و سیر و سفر کشور برای معلولان و سالمندان وجود دارد. احساس این خلأ انگیزه‌ای شد تا یک انجمن گردشگری مختص به معلولان، جانبازان و سالمندان راه‌اندازی کنم. هدف اصلی ما در این انجمن، این است که بتوانیم اهرم فشاری باشیم برای دولت و تمام نهاد‌ها و سازمان‌هایی که به نوعی در امور معلولین دخیل هستند تا با کمک آنها بتوانیم متولیان امور گردشگری را مجاب کنیم تا اماکن و امکانات و سیستم‌های گردشگری کشور را برای حضور و استفاده معلولین مناسب‌سازی کنند.

چه طور؟ مگر وضعیت فضاهای گردشگری ایران چه مشکلاتی برای استفاده معلولین دارد؟
مثلاً همه جای دنیا در هتل‌ها و محل اقامت مسافران و گردشگران اتاق‌هایی وجود دارد که برای استفاده معلولین مناسب‌سازی شده است و با امکانات ویژه‌ای که دارد، مخصوص استفاده آنها طراحی و ساخته شده است. اما متأسفانه وقتی از هتل‌های ایران درباره امکانات مخصوص به معلولین می‌پرسیم، تنها به توالت‌های فرنگی اشاره می‌کنند که آن هم موقع استفاده می‌بینیم که اصلاً از در دستشویی ویلچر رد نمی‌شود که معلول بتواند از سرویس بهداشتی استفاده کنند.

اماکن گردشگری مثل بناهای تاریخی، موزه‌ها و تا حدودی هم اماکن مذهبی، فاقد امکانات و مسیرهای مناسب‌سازی شده برای بازدید معلولین است. مثلاً حتی غار‌ها هم در بعضی از کشور‌ها مسیرهای مناسب‌سازی شده جهت بازدید معلولین دارند، اما غار علی صدر که جزو معروف‌ترین غارهای جهان است، چنین امکاناتی را ندارد.
انجمن پارس تا به حال در خصوص گردشگری معلولان چه فعالیت‌هایی انجام داده است؟
ما با شناسایی اماکن استاندارد یا اماکنی که حداقل امکانات را برای استفاده معلولین داشته باشد و کمک دیگر ارگان‌های مؤثر مثل شهرداری و سازمان بهزیستی، اردوهای تفریحی، فرهنگی، گردشگری و ورزشی برای معلولین، جانبازان و سالمندان برگزار می‌کنیم. ما به خاطر تعامل و ارتباط نزدیکی که با معلولین داریم و به عنوان یکی از بازوان توانای سازمان بهزیستی در این حوزه، با ارائه راهکار و پیشنهاد‌هایی برای خدمت بهتر به معلولان به کمک دولت می‌آییم. از سوی دیگر ما با شناسایی معلولان هنرمند و ورزشکاری که روزی صاحب نام و توانایی بوده‌اند، از آنها دعوت به همکاری می‌کنیم.
ما فعالیت‌هایی هم برای تجهیز و مناسب‌سازی ورزشگاه‌ها داریم تا معلولان و سالمندان هم بتوانند در کنار دیگران، از این فضا‌ها استفاده کنند یا به تشویق ورزشکاران و تیم‌های ورزشی مورد علاقه خود بپردازند.
یعنی هم اکنون معلولان عزیز ما نمی‌توانند از هیچ یک از امکانات و فضاهایی که ذکر شد، استفاده کنند؟
چرا می‌توانند، اما به سختی. در واقع هدف اصلی ما از این اقدامات حفظ شأن معلولان و سالمندان است. یعنی معلول برای رفتن به مکانی و استفاده از امکانات آن، مجبور نباشد به هنگام بالا رفتن از پله‌ها از ۶ نفر دیگر کمک بگیرد تا با ترحم و دلسوزی آنها مواجه شود. معلول باید بتواند با استاندارد‌هایی که برایش تعریف شده، از فضاهای گردشگری بهره‌مند شود. وقتی معلول این ترحم‌ها را می‌بیند و برای ترددش با مشقت مواجه می‌شود، کم‌کم در جامعه منزوی می‌شود.
همکاری شهرداری تهران با شما تا به حال چگونه بوده است؟
یکی از کارهای مفیدی که شهرداری تهران انجام داده، اختصاص اتوبوس و ون‌های ویژه حمل‌ونقل معلولین است. از سوی دیگر ما ارتباط خیلی خوب و مؤثری با شهرداری مناطق و اداره سلامت شهرداری تهران داریم که در بسیاری از گردشگری‌های سطح شهر تهران، به ما کمک کرده‌اند. مثلاً تابستان امسال به کمک شهرداری حضور خوبی در جشنواره ورزشی تابستانی در مناطق ۱ و ۱۲ داشتیم، همچنین در جشنواره بادبادک‌ها که در منطقه ۴ شهرداری تهران برگزار شد.

بازتاب از سایت

دیدگاهتان را بنویسید