شورای اسلامی شهر قزوین تخصیص ناوگان خدمات حمل‌ونقل به معلولان و جانبازان راتصویب کرد

شورای اسلامی شهر قزوین تخصیص ناوگان خدمات حمل‌ونقل به معلولان و جانبازان راتصویب کرد

رقیه بابایی . نوشته شده در اخبار اجتماعی 398 بدون نظر

لایحه ارائه خدمات و امکانات حمل‌ونقل ویژه درون شهری به معلولان و جانبازان به تصویب نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر قزوین رسید.

به گزارش پیک‌توانا؛ فرج‌اله فصیحی‌رامندی، رییس شورای اسلامی شهرقزوین از تصویب تخصیص کلیه امکانات و خدمات مورد نیاز برای حمل‌ونقل جانبازان و معلولان خبر داد.

به گفته وی اعضای شورای اسلامی شهر قزوین با تخصیص امکانات موبوط به حمل‌ونقل معلولان و جانبازان موافقت کرده و راه‌اندازی شرکت حمل‌ونقل را منوط به بررسی بیشتر دانسته‌اند.

رییس شورای اسلامی شهر قزوین ادامه داد: مقرر شد شهرداری برای ایجاد هم‌افزایی در ارائه خدمات بهتر به جامعه هدف، بررسی‌های لازم در زمینه تاسیس شرکت یا آژانس را انجام داده و نتیجه را به شورای‌شهر اعلام کند.

این مقام مسوول در توضیح لایحه مذکور گفت: لایحه موردنظر به این صورت خواهان تاسیس شرکت حمل‌ونقل ویژه معلولان و جانبازان است که شهرداری و انجمن‌های معلولان و جانبازان به ترتیب ۵۱ و ۴۹ درصد از سهام آن را دارا باشند.

فصیحی همچنین نابینایان و ناشنوایان را قادر به استفاده از سیستم حمل‌ونقل عادی دانست و ابراز کرد: این لایحه شامل افراد دارای ضایعه‌نخاعی و معلولان دارای محدودیت حرکتی می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس محلی اشاره کرد: با راه‌اندازی این شرکت معلولان نیاز خود را به تردد از طریق تماس تلفنی مطرح خواهند کرد و برای این‌کار نیازمند مرکزی هستند تا پاسخ‌گوی تماس‌ها و ثبت درخواست‌ها باشد.

وی تاکید کرد: بر اساس این مصوبه تمام امکانات ارائه دهنده خدمات حمل و نقل به معلولان و جانبازان ارائه می شود.

محمد خورشیدی، نایب‌ رییس شورای اسلامی شهر قزوین آغاز ارائه خدمت‌دهی به معلولان و جانبازان را در زمینه حمل‌ونقل لازم دانست و گفت: بهزیستی و بنیاد جانبازان فاقد امکانات شهرداری نظیر پارکینگ و متخصص و… هستند و نمی‌توان تمام این وظیفه را به عهده آنها گذاشت.

این مقام مسوول راه‌اندازی شرکت حمل‌ونقل را منوط به طرح مجدد در کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک اعلام کرد و گفت: تا زمان بررسی این لایحه با ارائه خدمت به این دو طیف موافقت به عمل آید.

حکمت‌اله داوودی، رییس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر قزوین با اشاره بر این مطلب که جانبازان و افراد دارای معلولیت در حال‌حاضر نمی‌توانند از خدمات حمل‌ونقل استفاده کنند بر تاسیس آژانس یا شرکت حمل‌ونقل ویژه این افراد توسط سازمان اتوبوسرانی تاکید کرد.

وی ورود شهرداری به موضوع حمل‌ونقل معلولان و جانبازان را لازم دانست و تشریح کرد: ۵۱ درصد از سهام شرکت یا آژانس مذکور متعلق به شهرداری بوده و ۴۹ درصد دیگر شامل مشارکت انجمن‌های معلولان و جانبازان برای راه‌اندازی این آژانس می‌شود و این انجمن‌ها باید سالانه آورده مالی به شرکت داشته باشند.

داوودی از موافقیت کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک مبنی بر لزوم ارائه خدمات درخور به جامعه هدف خبر داد و گفت: مقرر شد مدیریت این آژانس تا زمان شکل‌گیری و راه‌اندازی به عهده شهرداری و پس از آن به عهده سازمان‌های مردم‌نهاد معلولان گذاشته شده و شهرداری نقش نظارتی داشته باشد.

به گفته داوودی درحال‌حاضر سه میلیارد ریال بودجه برای این طرح پیش‌بینی شده و قرار است سالانه یک دستگاه خودرو برای این امر خریداری شود.

داوودی همکاری سازمان بهزیستی و بنیاد شهید را برای ایجاد هم‌افزایی بیشتر در این لایحه عنوان کرد و افزود: این نهادها نیز دارای امکاناتی هستند که می‌تواند در ارائه خدمات بیشتر به جامعه هدف اثرگذار باشد.

این عضو شورای اسلامی شهر قزوین افزود: شهرداری در حال حاضر دو دستگاه مینی‌بوس مجهز به سیستم بالابر خریداری کرده و آماده خدمت‌رسانی به جامعه هدف است.

رقیه بابائی

بازتاب از سایت

دیدگاهتان را بنویسید