کارنامه ی فعالیت های کارآفرینی

مدیر سایت . نوشته شده در کانون معلولین توانا 7615 بدون نظر

   کارنامه ی فعالیت های کارآفرینی
فعالیت های رفاهی
کانون معلولین تشکیل شد تا نگرش جامعه را نسبت به معلولیت تغییر دهد، اما در ادامه ی راه متوجه شد که افراد دارای معلولیت در جامعه دچار مشکلاتی هستند که اگر این موانع برطرف نشوند تغییر نگرشی به وجود نخواهد آمد. به همین دلیل کانون به سوی حل مشکلات افراد دارای معلولیت گام برداشت تا به مسئولان نشان دهد که میتوان با همت و پشتکار دغدغه های معلولین را حل کرد و آن را به عنوان الگو در کشور معرفی کرد.
۱) اشتغال
یکی از مهمترین مشکلات افراد دارای معلولیت در ایران بیکاری است. کانون معلولین با تشکیل کار گروه اشتغال دلایل بیکاری معلولین را شناسایی نموده و با راه اندازی واحد اشتغال توانست معضل اشتغال معلولین را در شهر قزوین برطرف نماید.
– فرهنگسازی برای کارفرمایان
– شناسایی ایستگاههای کاری افراد دارای معلولیت و توانمندی آنها
– ارتقای اعتمادبه نفس و مهارت افراد دارای معلولیت
– ایجاد کارگاه های مناسب برای افراد دارای معلولیت
نتیجه ی این اقدامات ایجاد ۷۰۰ شغل به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای افراد دارای معلولیت است.
۲) مسکن
معضل دیگری که افراد دارای معلولیت با آن مواجه هستند نبود مسکن مناسب برای زندگی است. کانون معلولین با تشکیل تعاونی مسکن و شناسایی نیازهای معلولین به همت مدیران کانون توانا و به یاری خداوند متعال توانست به این مشکل فایق آید که نتیجه ی آن ایجاد ۲۵۰ مسکن ارزان قیمت برای معلولین واجد شرایط است.
۳) صندوق قرض الحسنه
از آنجایی که کانون توانا درخواست هرگونه کمک بلاعوض را مخالف عزت و کرامت معلولین میداند و هیچگونه اعتبار دولتی ندارد با تشکیل صندوق قرض الحسنه و پس انداز اعضای خود توانست سرمایه ی اولیه برای ایجاد کارگاه های خود را فراهم نماید و این صندوق تا کنون دارای ۲۰۹۲ نفرعضو بوده و تعداد ۳۳۴۴ وام به اعضای خود پرداخت کرده است.
فعالیت های کارگاهی
کانون توانا برای اینکه بتواند بدون کمک بلاعوض و بدون وابستگی به سازمانهای دولتی به فعالیتهای فرهنگی و دفاع از حقوق اجتماعی معلولین ادامه دهد نیازمند به ایجاد درآمد برای حرکتهای اجتماعی است. با ایجاد کارگاه ها کانون توانست علاوه بر ایجاد درآمد زمینه ی اشتغال افراد دارای معلولیت را نیز فراهم آورد. در ذیل به برخی از این کارگاه ها اشاره میکنیم.
۱) شرکت صنایع الکترونیک البرز توانا
شروع فعالیت این واحد تولیدی از سال ۱۳۷۸ است و انواع ترانس و بوبین در این شرکت تولید میشود و حداقل ۵۰ نفر از اعضای کانون معلولین توانا در آن مشغول به کار هستند.
شرکت صنایع الکترونیک البرز توانا افتخار دارد که توانسته است به عنوان یکی از مجهزترین کارگاه های تولید ترانسفورماتور، بوبین، چوک، مونتاژ بردهای الکترونیکی، تابلوهای برق و درخت سیم و… سهم به سزایی را در کارآفرینی و تولید ملی ایفا کند.کیفیت، تکنولوژی و دقت، سه فاکتور مهم در باورهای اعتقادی مدیران این شرکت محسوب میشود و آنچه به کار در این مرکز تولیدی نشاط و پویایی بیشتری بخشیده اشتغال بیش از ۵۰ نفر از معلولان جسمی حرکتی و ناشنوا در این کارگاه است.
این شرکت در زمینی به مساحت یک هکتار در شهرک صنعتی لیا در حال فعالیت میباشد مدیران این شرکت در حال توسعه ی این مجتمع کارگاهی هستند.
۲) زیرانداز کودک
شروع فعالیت این واحد تولیدی از سال ۱۳۸۲ است و هدف آن تولید انواع زیرانداز بهداشتی کودک است این زیراندازها معمولاً جنس ضد آب دارند که به راحتی قابل تمیزشدن میباشند. استفاده از رنگ های روشن باعث میشود تا کثیفی بر روی آنها قابل تشخیص باشد و معمولاً دارای عکس و تصاویر کارتونی میباشند که برای کودک مناسب است و نیز سبک و قابل حمل میباشد و به راحتی در ساک مخصوص کودک قرار میگیرد. این محصولات به سفارش شرکت فیروز با برند فیروز و با برند توانا تولید میشود. در حال حاضر ۱۵ نفر از معلولین در این کارگاه مشغول هستند.
۳)کارگاه تولید کهنه ی بهداشتی کودک
شروع فعالیت این واحد تولیدی از سال ۱۳۸۶ است و در این واحد کهنه ی بهداشتی کودک تحت لیسانس شرکت گروه بهداشتی فیروز تولید میشود و این محصول در حال حاضر در سبد تولیدات این شرکت قرار دارد. علاوه بر سفارشات شرکت فیروز محصولاتی نیز با برند توانا تولید و به بازار عرضه میشوند.

۴) کارگاه بسته بندی شرکت گروه بهداشتی فیروز
بدون شک حل مشکلات فرد دارای معلولیت به خصوص اشتغال، جز در سایه ی همدلی و همراهی بخش های خصوصی، از جمله واحدهای تولیدی و صنعتی امکانپذیر نبود. ساده ترین کار و شاید کم هزینه ترین کاری که یک واحد تولیدی میتواند در خصوص موضوع اشتغال یک معلول داشته باشد توجه و دقت نظر در بخشهای مختلف واحد خود و شناسایی ایستگاه هایی است که یک فرد معلول میتواند در آنجا فعالیت کند.
شرکت گروه بهداشتی فیروز واقع در شهرصنعتی البرز قزوین از جمله ی شرکت هایی است که از سال ۱۳۸۱ با کانون توانا همکاری مینماید. حاصل این همکاری فعالیت ۴۲۰ نفر از افراد نابینا، ناشنوا و معلول جسمی حرکتی در خطوط بسته بندی این شرکت است.
این کارگاه در قالب قرارداد پیمانکاری با مسئولیت کانون معلولین توانا به صورت مستقیم، در داخل شرکت فعال میباشد. استفاده از سرویس ایاب و ذهاب، تغذیه (صبحانه و نهار)، ارایه ی تجهیزات فردی در حین کار، پرداخت حداقل حقوق اداره ی کار و برخورداری از بیمه از جمله خدماتی است که کارکنان معلول این شرکت از آن برخوردارند.
به جرأت میتوان شرکت گروه بهداشتی فیروز را حجت و دلیلی برای تمام واحدهایی دانست که در انجام همکاری در مورد اشتغال معلولان ابراز ناتوانی میکنند. امیدواریم با الگوبرداری از چنین عملکردهایی و کمی دقت نظر، علاوه بر رفع مشکلات این قشر، در پیشرفت جامعه ی خود نقش مؤثری داشته باشیم. کانون توانا آمادگی خود را جهت مشاوره به واحدهای تولیدی علاقه مند به جذب معلولین اعلام میکند.
۵) فروش و شارژ شهروند کارت های الکترونیکی
کانون معلولین توانا با مشارکت اتوبوسرانی قزوین توانست با ایجاد مراکز شارژ کارتهای شهروندی در سطح شهر در خدمت رسانی به شهروندان مشارکت نماید. در حال حاضر ۲۴ نفر از معلولین در این مراکز مشغول به کار هستند.
۶) اشتغال خانگی
یکی دیگر از خدماتی است که کانون معلولین توانا توانسته به آن دست پیدا کند. در بین معلولین افرادی هستند که به دلیل معلولیت های شدید، قادر به فعالیت در کارگاه های صنعتی نیستند، کانون توانا در قالب اشتغال خانگی  توانسته است برای ۸ نفر از افراد دارای معلولیت ایجاد اشتغال کند.
۷) هنرکده توانا
بسیاری از معلولین علی رغم محدودیتهای جسمی ، حرکتی و حسی دارای توانمندی های بالقوه ای هستند که در صورت شناسائی استعدادهای این عزیزان و ایجاد زمینه رشد ، خواهند توانست علاوه بر حضور اجتماعی ، با تولید و آموزش صنایع دستی زمینه شغلی برای خود فراهم آورندکه در حال حاضر ۱۵ نفر از عزیزان معلول در این واحد به تولید صنایع دستی مشغول هستند.
راه اندازی فروشگاه اینترنتی صنایع دستی یکی از فعالیت های مهم کانون بوده که در راستای اهداف کانون آغاز بکار نموده است.
شما نیز می توانید با خرید هدایای خود از هنرکده توانا باعث توسعه اشتغال و تولیدات صنایع دستی معلولان باشید.

سایر افتخارات کارآفرینی و کارگاهی کانون توانا
۱- کارگاه تولید سیم پلمب و سیم بکسل و فروش این محصول در بیش از ۲۱ استان کشور
۲- سرمایه گذاری در غرب مینودر با هدف فعال سازی سرمایه های اندک معلولین در قالب یک فعالیت اقتصادی- مشارکتی
۳- سرمایه گذاری شرکت سهامی میگو
۴- سرمایه گذاری مجتمع مسکونی
۵- برگزاری بازارچه های فصلی عرضه ی مستقیم کالا با هدف ارائه خدمات به شهروندان توسط معلولین
۶- اخذ کد نمایندگی بیمه کارآفرین در قزوین و ایجاد دفتر بیمه
۷- در سال ۱۳۸۱ کانون توانا عملیات اجرایی پلیسه گیری محصولات تولیدی (قطعات لاستیکی) با هدف اشتغال معلولین بعهده داشت.
۸- ایجاد کارگاه تولید لباس کار و مانتوی مدارس
۹- انجام عملیات اجرایی بسته بندی محصولات شرکت هنکل ایران بصورت پیمانکاری و اشتغال نابینایان در این مجموعه
۱۰- راه اندازی فروشگاه تعاونی مصرف معلولان در جهت ارائه خدمات رفاهی
۱۱- ایجاد اولین کارگاه مونتاژ سرامیک البرز توسط کانون توانا
۱۲- ایجاد کارگاه جوراب بافی توانا
۱۳- کارگاه مونتاژ کلیدگردان کنتور
۱۴- طراحی و تولید قالب شیشه کنتور
۱۵- کارگاه بسته بندی و تخلیه ی واگن چینی البرز

فعالیت های آینده و در دست اجرا

– تعاونی ملی فراگیر کانون توانا
تعاونی ملی فراگیر کانون توانا در راستای ایجاد درآمد برای اعضای خود به کمک اداره ی کار و رفاه اجتماعی تعاونی ملی فراگیر را ثبت نمود و در تلاش است بتواند با سرمایه گذاری های مناسب برای اعضا خود درآمد ایجاد کند.
– آژانس ویژه
کانون معلولین در راستای تردد افراد دارای معلولیت و حضور اجتماعی آنها در جامعه در صدد ایجاد آژانس ویژه برای این افراد در شهر قزوین است. این خودروهای کاملاً مناسب سازی شده، برای معلولین شدید در نظر گرفته شدهاست. این پروژه تا پایان سال ۹۲ بهره برداری خواهد شد.
– شبکه اجتماعی
حضور توانمندان و افراد افتخاری در کانون توانا ما را بر آن داشت تا در کشور به زودی شبکه ی اجتماعی از نیک اندیشان را تشکیل دهیم تا بتوانیم علاوه بر توسعه ی اهداف و فلسفه ی فکری کانون توانا بتوانیم از توانمندیهای این افراد به نحو احسن استفاده نماییم.

– ایجاد مجتمع کارگاهی-تولیدی مخصوص معلولان در شهر صنعتی لیا

سالها پیش، درست ۱۸ سال پیش، ما بودیم و کوهی از مشکلات، مشکلاتی که هم خودمان با آنها دست و پنجه نرم می کردیم و هم دیگرانی چون خودمان. دوستانی که جامعه به آنها برچسبی به نام معلول زده بود. افرادی که میخواستند چون دیگران در جامعه حضور داشته باشند اما نگاه درستی به آنها در جامعه نمی شد. معلولیت را برابر با ناتوانی میدانستند.
ما، دور هم جمع شدیم و کانون معلولین توانا را تاسیس کردیم که هم نگرش جامعه را نسبت به افراد دارای معلولیت تغییر دهیم و هم تلاش کنیم که آنها به حقوق اجتماعی خود برسند تا در یک فرصت برابر چون دیگران در جامعه حضور داشته باشند. از همان ابتدا درخواست کمک بلاعوض را مغایر با عزت و کرامت انسانی دانستیم و تلاش کردیم که با تلاش و کوشش بیشتر در راه اهداف مقدسمان گام برداریم.
ما در این راه فکر و اندیشه انسانها تنها سرمایه خود میدانیم.
شعار سرمایه اصلی کانون توانا فکر و اندیشه انسانهاست.

بازتاب از سایت

دیدگاهتان را بنویسید