فعالیتهای فرهنگسازی و اطلاع رسانی

مدیر سایت . نوشته شده در کانون معلولین توانا 4322 ۱ نظر

جشنواره ی تشویق دانش آموزان ممتاز
یکی از فعالیتهای بینظیر کانون معلولین توانا که در ۱۸ سال گذشته انجام گرفته است، تقدیر از دانش آموزان ممتاز استان قزوین است که هر سال با هدف شناسایی دانش آموزان دارای معلولیت و خانواده های آنها و تغییر نگرش خانواده ها نسبت به این افراد، برگزار میشود.
این جشنواره نقش بسیار مؤثری در معرفی افراد دارای معلولیت نخبه، در بین مردم داشته است.
مهمترین ابعاد این جشنواره:
– اهدای جوایز به ۱۰۰درصد از دانش آموزان ابتدایی و به ۲۵درصد از دانش آموزان راهنمایی و دبیرستان
– معرفی نخبگان معلول به دانش آموزان و تغییر نگرش دانش آموزان
– سرمایه گذاری روی نخبگان جامعه که پس از ۱۸ سال این سرمایه گذاری نتایج خوبی به همراه داشته است.
– معرفی و اهدای جوایز به همه ی دانش آموزان معلول
پیک توانا
کانون توانا با انتشار پیک توانا توانسته به عنوان اولین ماهنامه ی معلولین در ایران حامی و پشتیبان افرادی باشد که جزو افراد محروم جامعه هستند. پیک توانا همواره تلاش کرده است علاوه بر تغییر نگرش معلولین نسبت به خود امید و نشاط را در بین معلولین زنده کند و در انعکاس آخرین اخبار در دفاع از حقوق معلولین در ایران پیشگام باشد. این مجله در کشور با تیراژ ده هزار نسخه منتشر میشود و به صورت رایگان در اختیار معلولین و کارشناسان حوزه ی بهزیستی و توانبخشی کشور قرار میگیرد.
پایگاه جامع اینترنتی
کانون معلولین توانا درصدد است بزرگترین پایگاه جامع اطلاع رسانی کشور را که پاسخگوی تمام نیازهای معلولین و کارشناسان حوزه ی توانبخشی است را راه اندازی نماید که به عنوان یک مرجع در اختیار عموم مردم قرار میگیرد.
سایت ایران توانا به آدرس www.irantavana.com به دو زبان فارسی و انگلیسی در حال فعالیت است.
حضور پررنگ کانون توانا در رسانه های جمعی
کانون توانا تلاش میکند با حضور مستمر در جراید و خبرگزاریها و صداوسیما افکار و فلسفه ی وجودی خود را بین مردم جامعه نشر دهد که در این زمینه موفقیت های بسیار زیادی را به همراه داشته است.
روابط بین الملل
کانون توانا جهانی میاندیشد و مصمم به نشر افکار و فلسفه ی خود در سطح بین الملل است. کانون معلولین با ایجاد واحد بین الملل، علاوه بر ارتباط با تشکلها و ثبت بین المللی تلاش دارد در کنفرانسهای بین المللی حضور یافته و ضمن معرفی اهداف و اندیشه های خود در تغییر سرنوشت معلولین در دنیا سهیم باشد. یکی از این کنفرانسها حضور در استانبول ترکیه بود که با شرکت ۴۰ کشور اروپایی برگزار شد که فعالیتهای اشتغالزایی و افکار و فلسفه ی کانون مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.
سایر افتخارات فرهنگی اجتماعی کانون توانا
۱) کانون در سال ۱۳۸۷ با اخذ لوح سپاس از ریاست محترم جمهوری به عنوان کارآفرین برتر معلولان کشور معرفی و در سال ۱۳۸۹ نیز به عنوان کارآفرین برتر اجتماعی استان قزوین معرفی گردید و همچنین در سال ۱۳۹۲ به عنوان کارآفرین برتر در حوزه اشتغال معلولان انتخاب گردید.
۲) حضور در جشنوارههای مختلف تئاتر معلولان کشور
۳) برگزاری همایشها و سمینارهای سراسری با موضوعات مختلف (روز جهانی عصای سفید، روز جهانی ناشنوایان، روز جهانی کارگر، روز دانشجو، مناسبسازی شهری و…).
۴) حضور در نمایشگاه بینالمللی مطبوعات و خبرگزاری های داخلی و انتخاب بهعنوان غرفهی برتر، در حوزهی اجتماعی.
۵) برگزاری نمایشگاه ملی توانمندی های علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی معلولان ایران در محل دائمی نمایشگاه های مجلس شورای اسلامی با حضور ۸۰ تشکل از کشور که کانون معلولین متصدی این نمایشگاه بود.
۶) برگزاری نخستین جشنوارهی سراسری عکس با موضوع معلولان نگاه نو با حضور ۱۸۰ عکاس برتر کشور.
۷) ایجاد طرح دیدار دوست با حضور مسئولان و با هدف تشویق و ترغیب معلولین برای حضور اجتماعی.
۸) ایجاد کتابخانهی توانا با بیش از ۸۰۰۰ جلد کتاب برای معلولین.
۹) فعالیت گسترده حقوقی در تهران با جلب مشارکت کارشناسان حقوقی در راستای استیفای حقوق اجتماعی معلولان همچنین ارتباط با ۳۰ وکیل در استان قزوین
۱۰) ساخت ۷ حلقه فیلم کوتاه با موضوعات مختلف معلولان.
۱۱) گرامیداشت سالیانهی روز جهانی معلولان (سوم دسامبر) با اجرای مراسم و برنامههای فرهنگی و تبلیغاتی خاص بهصورت سراسری و استانی.
۱۲) احیا سنت مولی علی(ع) و برگزاری مراسم افطار با حضور حدود ۵۰۰ نفر از اعضای کانون که هر سال در محل سینما تابستانی کانون توانا برگزار میشود.
۱۳) ارتباط با سازمانهای مردمنهاد فعال معلولین کشور و زمینهسازی شبکه تشکیل تشکل های غیردولتی معلولان کشور

بازتاب از سایت

نظرات (1)

  • لیلا

    |

    با سلام و احترام آیا در شهر تبریز هم کانونهایی برای معلولین حرکتی هست یا نه؟من از بهزیستی استان سوال کردم جواب نگرفتم الان مب با لیسانس کامپیوتر بیکارم و سربار خانواده خسته شدم هر جا مراجعه کردم به در بسته خوردم ممنون میشم راهنماییم کنین چون سنم ۳۵ هستش تو آزمونهای استخدامی هم نمیشه شرکت کنم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید