کارگاه آموزشی ویژه معلولان ضایع نخاعی در قزوین برگزار شد

کارگاه آموزشی ویژه معلولان ضایع نخاعی در قزوین برگزار شد

مدیر سایت . نوشته شده در اخبار 287 بدون نظر

بمناسبت روز جهانی معلولان :
کارگاه آموزشی ویژه معلولان ضایع نخاعی در قزوین برگزار شد

به گزارش روابط عمومی کانون معلولین توانا، به مناسبت روز جهانی معلولان کارگاه آموزشی-درمانی ویژه معلولان ضایع نخاعی با حضور دکتر علی اکبر کرمی متخصص ارولوژی به همت واحد سلامت کانون توانا برگزار شد.
در این کارگاه آموزشی دکتر علی اکبر کرمی متخصص ارولوژی در زمینه بهداشت فردی افراد ضایعه نخاعی اظهار داشت: هر فرد با توجه به مشکلی که باعث معلولیت ثانویه او می‌شود باید به دنبال آموزش‌های اولیه معلولیت خود بوده از این رو چند نگاه ویژه برای این امرحیاتی است.
وی بیان کرد: ضربه‌های وارد شده بر ستون مهره‌ای ممکن است باعث آسیب نخاع، ریشه اعصاب نخاعی و یا هر دو شود که در مورد اعمال حرکتی ممکن است ضعف اندام یا فلج یک اندام و آسیب نورون در پی داشته باشد.
رئیس بیمارستان ولایت افزود: علائم و نشانه‌های ضایعه نخاعی را باید جدی بگیریم و برای حل مشکلات جنسی خود از علوم تکنولوژی جدید استفاده کنیم از این رو ناتوانی جنسی در بین افراد جامعه به خصوص قشر ضایعه نخاعی یک معضل قابل بررسی است.
وی گفت: امروزه افراد ضایعه نخاعی مشکل جنسی خود را از طریق جراحی پروتز می‌توانند حل کنند.
چگینی مسئول واحد سلامت توانا در این کارگاه آموزشی عنوان کرد: هدف از برگزاری این کارگاه بالا بردن سطح آگاهی کیفی و جسمی معلولان در زمینه بهداشتی-درمانی است.
وی گفت: معلولان با توجه به مشکلاتی که دارند باید از راهکارهای حل مشکلات درمانی خود آگاه باشند تا دچار مشکل نشوند.
مسئولان در رفع نیازهای معلولان اقدام کنند
محمدرضا هادی‌پور مدیرعامل کانون معلولین توانا ضمن تبریک روز جهانی معلولان اظهار داشت: روز جهانی معلولان به سبب ارتقاء توانمندی و حضور اجتماعی معلولان علیرغم محدودیت‌های جسمی تبریک ویژه دارد.
وی ضمن بیان برخی مشکلات و نیازهای معلولان خاطرنشان کرد: امیدواریم با مشارکت دستگاه‌های اجرایی در زمینه خدمات‌دهی به معلولان گام‌های موثر برداشته شده و شاهد تامین امکانات موردنیاز این افراد باشیم.
مدیرعامل کانون معلولین توانا تصریح کرد: موضوع حمل و نقل و وسایل نقلیه ویژه معلولان یکی از مطالبات جدی بوده این امر در حالی است که هم‌اکنون ۵۰۰ نفر در شهر قزوین نیازمند آژانس و اتوبوس ویژه معلولان هستند.
۴۰ دستگاه اتوبوس ویژه معلولان در قزوین خریداری شد
محمدحسن ایرانخواه مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قزوین گفت: در راستای رفع بخشی از مشکلات معلولان تاکنون ۴۰ دستگاه اتوبوس جدید مجهز به رمپ در قزوین خریداری شده که به صورت ضربدری در نقاط مختلف شهر ارائه خدمت می‌کنند.
وی بیان کرد: خریداری ۳۰ دستگاه اتوبوس تا پایان سال و همچنین تخصیص بودجه برای ۳۰ دستگاه دیگر برای سال آینده در دستور کار است که در همین زمینه جلسه ویژه معلولان در شورای شهر تشکیل می‌شود.
مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قزوین خاطرنشان کرد: آژانس ویژه معلولان نیز در دستور کار بوده و تاکنون ۴ دستگاه خودرو خریداری شده با نرم‌افزاری با ثبت مشخصات و آدرس معلولان خدمات ارائه خواهد کرد.
ایرانخواه از آغاز فعالیت سرویس‌دهی به معلولان تا یک ماه آینده خبر داد و گفت: اتوبوس‌های سطح شهر به نرم افزار GPS مجهز بوده و مدت زمان طی مسیر را با ارسال پیامک مشخص می‌کند.
تعبیه ست‌های ورزشی ویژه معلولان در پارک‌های قزوین
محمداسماعیل حافظی به مناسبت روز جهانی معلولان اظهار داشت: خوشبختانه با پیشرفت علوم پزشکی معلولیت در جامعه کاهش یافته اما حادثه همچنان یکی از علل اصلی بروز معلولیت به شمار می‌رود.
وی بیان کرد: ارائه خدمات و آموزش از راه دور یکی از ثمرات مطلوب پیشرفت تکنولوژی است که در این زمینه برای معلولان اقدامات خوبی انجام شد تا از خدمات موردنیاز خود بهره‌مند شوند.
مدیرعامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین تصریح کرد: در سطح شهر قزوین ۹۰ درصد پیاده‌روهای اصلی از نظر مناسب سازی طراحی و حدود ۴۰ درصد عملیاتی شده‌اند که این روند با سرعت ادامه دارد.
حافظی خاطرنشان کرد: از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه مناسب‌سازی، طراحی ورودی و تردد آسان به تمامی پارک‌ها است که در این زمینه استانداردهای لازم با دقت لحاظ شده است.
وی ادامه داد: از ظرفیت مجموعه کانون توانا در رفع مشکلات و همچنین شناسایی مسائل مناسب‌سازی در سطح شهر باید استفاده کرد تا پروژه‌های عمرانی براساس استانداردها ساخته شود.
مدیرعامل سازمان خدمات طراحی شهرداری قزوین عنوان کرد: در تعدادی از پارک‌ها ست‌های وزرشی ویژه معلولان تعبیه شده که این طرح در حال توسعه و گسترش است.
انتهای پیام/

بازتاب از سایت

دیدگاهتان را بنویسید